Tillbaka till: Dina Vingårdar, Vindistrikt Loire
Jean-Luc Mary tillsammans med delägare
Delägarvin - tillgängligt mars 2010:
Saumur-Champigny Les 3 Jean
röd 2008 - SEK 90,50
Delägarskap efter 1 januari 2010 ger vinerbjudande 2011.
SEK priser, valutakurser och moms per 2009-08-26
(Vi reserverar oss för valutaförändringar)
Saumur-Champigny, Les 3 Jean - rött vin
Vinet är gjort på druvor som växt på sandigare sandigare jord. Detta tillsammans med markens kalk resulterar i en utpräglad doft av röda frukter som kompletterar den för Saumur-Champigny typiska svartvinbärs-doften. Det är ett rött specialvin för våra delägare och kan inte köpas ens på vingården. Det är ett vin, som fordrar stor skicklighet att framställa och som allt sedan introduktionen1998 varit en regelbunden vinnare i International Wine Challenge i London (världens största och mest prestigefyllda blindtestningstävling). Vinets namn är ett sätt att hedra de två generationer som gjort vin för våra delägare – Jean samt sönerna Jean-Luc och Jean-Albert. Som ungt har vinet en kraftig rubin- eller granatfärg med tilltalande doft av krusbär och röda och svarta vinbär. Det är ett vin med en överdådig doft av frukter, som balanseras av en mild syra och mjuka tanniner.
Brödernas kombination av tradition och modern framställningsteknik gör att den främsta franska vinguiden Hachette har belönat vingården med sitt mest prestigefyllda pris, 3 stjärnor. Vinet är också ett av två röda Loire-viner som vunnit International Wine Magazines bronsmedalj.
Liksom andra förstklassiga viner utvecklas Les 3 Jeans med tiden. Upplev tjusningen i hur ett kvalitetsvin utvecklas. Som ungt passar det till kallskuret, efter några år till ugnsteka kötträtter och efter ytterligare några år (3-4 år gammalt) även till hård- och getostar.
Tillbaka till översiktskartan Loire