Tillbaka till: Dina Vingårdar, Vindistrikt Champagne

Vin

Delägarvin:
Champagne Cuvée de Réserve brut vit - SEK 151,10

Delägarskap efter 31 mars 2008 ger vinerbjudande 2009.

SEK priser, valutakurser och moms per 2007-06-29

Comte de Lantage (Champagne)

Vår champagnegård Comte de Lantage ligger i byn Cerseuil 15 km väster om Epernay och 26 km söder om Riems. Epernay - champagnens huvudstad med över 100 km champagnegallerier under jord. Besök de berömda vinkällarna "Les Caves de Champagne" med miljoner flaskor champagne. Följ gärna champagnevägen - Route Touristique du Champagne - från Epernay mot Reims. Den bjuder främst på champagne-hus men även mycket annat att uppleva. På sluttningarna norr om Marne - med härlig utsikt över vingårdar och Epernay - ligger den gamla vinorten Hautvillers. I det dåvarande klostret uppfann ordensbrodern Pérignon på 1600-talet metoden att bereda vinet till mousserande champagne. I det 2000-åriga Reims finns den berömda Notre-Dame katedralen - byggd under 1200-talet och en av det gotiska kyrkobyggandets höjdpunkter som under århundraden varit de franska kungarnas kröningskyrka. Det som vi idag upplever som stilfullt 1600-tal är egentligen från 1920-talet då ett otroligt återuppbyggnadsverk påbörjades efter att Reims totalförstörts under 1:a världskriget. Även andra världskriget har anknytning till Reims. Här skrevs Tysklands kapitulationsavtal under.

Den nordligaste vinregionen i Frankrike, Champagne, är en egen Appellation reserverad för produktion av en eller flera av de tre druvorna Chardonnay, Pinot Noir och Pinot Meunier. Dessa druvor växer inom ett noggrant definierat område ca 15 mil nordost om Paris med Epernay och Reims som huvudorter. Endast mousserande viner från Champagne får kallas champagne. Vinet, som ofta beskrivs som det förföriska, växer på vinfält som tillhör Frankrikes allra dyraste.

Champagnehuset Comte de Lantage grundades så sent som 1987 trots att ägarna Michèle och Alain Mandois är de senaste i ett långt släktled av champagnemakare som sträcker sig från mitten av 1800-talet. På ägorna ligger en jaktstuga tidigare tillhörig greven av Lantage som brukade bjuda in sina jämbördiga på jakter. Efter jakterna ägnade de sig åt sin stora förtjusning, traktens fina champagner. Det var med tanke på Comte de Lantage som Michèle och Alain valde namnet på sin vingård - som ett löfte om verklig njutning.

Comte de Lantage är en blandning av alla de tre champagnedruvorna med en hög andel av Chardonnay, som ger en mjuk, mogen fruktig bouquet och Pinot Noir som ger champagnen dess karaktär. Vår champagne har, i motsats till de flesta icke årgångsnoterade champagner, jästfällningen kvar i minst tre år. Att mogna tillsammans med jästfällningen ger champagnen dess speciella karaktär. Din garanti för kvalitet och ursprung bevisas av de små bokstäverna NM som syns på vår egen speciella etikett. NM står för ett äkta champagnehus i motsats till kooperativ (CM) eller "eget märke" (MA).

Champagne och festligheter går hand i hand. Vid födelsedagar, bröllop, till jul, vid dop eller romantiska stunder på tu man hand, när vi når livets viktiga milstolpar och närhelst vi vill framhålla att tillfället är något utöver det vanliga, då tar vi fram detta unika vin. Vår champagne har en elegant brödig bouquet med antydan av persika. Det har en frisk och ren smak och dess mousse klarar ett antal krämiga maträtter. Det är ett av få viner som kan serveras genom en hel måltid.

Allra bäst är en torr champagne som apéritif. Till fisk, skaldjur eller kyckling är det också utmärkt. Med sin uppiggande syra förhöjer den maträtten. Grädd- eller smörsåser balanseras av det friska och livliga vinet, medan bubblorna bidrar med en luftig känsla, som om exempelvis fisken serverats med någon slags sufflé i flytande form. Vi har glädjen att erbjuda Dig upp till 48 buteljer av detta underbara vin.

Tillbaka till översiktskartan Champagne